Podsumowanie XI Panelu DAFA

21 września w Krakowie Stowarzyszenie zorganizowało dla swoich Członków kolejny Panel Dyskusyjny skoncentrowany na „Ogólnych Warunkach Realizacji Kontraktu” w kontekście pułapek w umowach oraz sposobów na ich uniknięcie.

 

Warsztaty  poprowadzili reprezentanci Kancelarii GESSEL z Warszawy: mec. Michał Boryczka i mec. Maciej Boryczko. Uczestniczyły w nich 32 osoby z 14 firm członkowskich Stowarzyszenia.

Uczestnicy XI Panelu DAFA

Gości powitał Adam Krzanik – Członek Zarządu DAFA, przedstawiając jego cel jakim jest wypracowanie dokumentu OWRK jako wzorca DAFA. Jego zdaniem obecna dobra koniunktura pozwala wykonawcom na twardsze stanowisko podczas negocjacji -raz uzgodnione warunki będą miały przełożenie na trudniejsze dla podwykonawcy czasy. Zachęcił uczestników do podjęcia próby negocjacji warunków umowy jak np. ponadpodstawowego BHP czy schodni na dachach.

od lewej: Adam Krzanik, Maciej Boryczko, Michał Boryczka, Andrzej Stępkowski

Uczestnicy dyskusji zgodnie potwierdzili, że załączane przez GW do umowy ogólne warunki są zbyt obszerne, często nie do przejścia i tym samym podwykonawca jest nieświadomy zagrożeń wynikających z ich zapisów. Stąd w Stowarzyszeniu powstanie narzędzie do negocjacji, które będzie można przedkładać GW jako propozycję warunków DAFA.

Uczestnicy XI Panelu DAFA

Mecenasi zwrócili również uwagę uczestników na przepisy Kodeksu cywilnego: art 97 Osoba czynna w lokalu przedsiębiorstwa; art. 682 Milczące przyjęcie oferty przez przedsiębiorcę; art 69 Konkludentne przyjęcie oferty; art. 103 Falsus procurator; art. 3854  Zbieg wzorców.

Uczestnicy XI Panelu DAFA

Po oficjalnej części warsztatów Stowarzyszenie DAFA zaprosiło Gości na kolację w restauracji nieopodal krakowskiego rynku.