szczelność dachu na wodę opadową

Oznacza, że rozmieszczenie i wykonanie elementów budowlanych przekrycia dachowego (blachy fałdowe, obróbki blacharskie, profile łączące i wykończeniowe etc.) z uwzględnieniem obróbek na stykach podłużnych i poprzecznych jest wykonane tak, że woda spływająca przy zakładanych opadach deszczu     i śniegu, a także przy nawiewanym śniegu i deszczu nie może wniknąć przez spoiny pokrycia lub połączenia śrubowe/ nitowe do konstrukcji dachu.

Taką szczelność uzyskuje się przez pokrycie o prawidłowo dobranym kształcie i wymiarach, a także przez montaż odpowiednio dobranych taśm uszczelniających,   atestowanych łączników i sposobów połączeń oraz zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy łącznikami.

W przypadku wielowarstwowych konstrukcji dachowych górne warstwy z blach fałdowych należy wykonać w sposób zapewniający szczelność na wodę opadową.

Zabezpieczenie przed wodą spiętrzoną wymaga dodatkowych działań, np. zgrzania ze sobą elementów budowlanych ze stali nierdzewnej lub pospawania elementów z aluminium lub wykonania „wodoszczelnej“ konstrukcji nośnej dachu.