Dodano: 15.07.2024

Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2024

Przy udziale Stowarzyszenia DAFA w roli PATRONA HONOROWEGO w dn. 24 lipca na PGE Narodowy odbędzie się Kongres Pożarnictwa FIRE | SECURITY EXPO 2024!

W trakcie jednego z paneli eksperckich temat “Wpływ zmian aranżacji w obiektach produkcyjno-magazynowych na system oddymiania” zaprezentuje rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, projektant, Koordynator Grupy Tematycznej ODDYMIANIE GRAWITACYJNE Stowarzyszenia DAFA i współautor Poradnika DAFA “Projektowanie systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych” – Pan mgr inż. Łukasz Ostapiuk.

PROGRAM (klik)

 

mgr inż. Łukasz Ostapiuk – Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, współautor Wytycznych “Projektowanie systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych – Poradnik DAFA” Koordynator Grupy Tematycznej ODDYMIANIE GRAWITACYJNE Stowarzyszenia DAFA. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z projektowaniem i wykonawstwem systemów oddymiania grawitacyjnego i mechanicznego. Prelegent na szkoleniach dla projektantów, instalatorów i konserwatorów systemów wentylacji pożarowej w obiektach budowlanych, organizowanych przez CNBOP-PIB w Józefowie. Prowadzi również wykłady na studiach podyplomowych Wentylacja Pożarowa organizowanych przez Politechnikę Warszawską. Autor i współautor artykułów branżowych opisujących problematykę oddymiania obiektów produkcyjno-magazynowych i obiektów wielkokubaturowych.

Jedno z najbardziej znanych wydarzeń branży ochrony przeciwpożarowej i security w Polsce – Nadchodzi!

Kongres to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń branży ochrony przeciwpożarowej i security w Polsce, współtworzone przez najwyższej klasy ośrodki naukowe i badawcze w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Co roku przyciąga uwagę blisko 1000 specjalistów z zakresu projektowania, inwestycji budowlanych oraz prewencji pożarowej, chcących rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać wiedzę i kontakty.

Przyjdź na Kongres poznaj najnowsze technologie i rozwiązania, skonsultuj projekt lub problem na budowie, zapoznaj się z najnowszymi przepisami i nadchodzącymi zmianami. Sprawdź przed jakimi wyzwaniami staniesz w najbliższym czasie: Nowe kierunki, normy, wytyczne w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Zrównoważony rozwój, inteligentne miasta, elektromobilność, technologia BIM, wodór, atom, atex… Usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe z uwzględnieniem zmian przepisów techniczno-budowlanych od 1 sierpnia 2024 r. i 15 sierpnia 2024. Nowoczesne metody detekcji w systemach sygnalizacji pożaru. Bezpieczeństwo i efektywność w Instalacjach kabli ognioodpornych i bezhalogenowych: Najlepsze praktyki, błędy i wskazówki dla instalatorów i projektantów.  Ochrona przed przepięciami w systemach sygnalizacji alarmu pożaru SAP. Ponadto będziecie mogli zobaczyć szereg nowości w tym szafy serwerowe z zamontowanymi dwoma rodzajami systemów gaśniczych z możliwością ich uruchomienia. Jak nadążyć, na co się przygotować, jakie wyzwania i perspektywy czekają na ciebie w procesie inwestycyjnym w dobie zmieniających się przepisów (nie tylko przeciwpożarowych), uwarunkowań klimatycznych i rozwoju nowych technologii.

Już od 18 edycji projektanci, architekci, specjaliści i rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, kierownicy projektów, budów i robót, generalni wykonawcy i ekipy serwisowe,  zarządcy obiektów i inwestorzy z całej Polski spotykają się na PGE NARODOWY w Warszawie z producentami i dystrybutorami, aby współtworzyć wartościowe merytorycznie wydarzenie DZIEŃ Z BEZPIECZEŃSTWEM POŻAROWYM NA PGE NARODOWY znane z areny nowości, innowacyjnych technologii, ciekawych testów, indywidualnych konsultacji i szeregu bezpłatnych porad specjalistów z branży.

Jesteś architektem, projektantem, planujesz inwestycję, a może zarządzasz obiektem lub masz aktualnie problem techniczny na budowie? To nie mogłeś trafić lepiej! Przyjdź na kongres i skonsultuj go BEZPŁATNIE z prawnikiem, rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, doradcą technicznym! Wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej między przedstawicielami różnych branż i sektorów to jeden z kluczowych punktów kongresu.

Zobaczysz jak działa sprzęt gaśniczy, systemy alarmowe, techniki i metody jakie stosuje się w trudnych sytuacjach i w różnym typie obiektów. Wysłuchaj prezentacji i wykładów znakomitych ekspertów i praktyków – na kongresie pożarnictwa występują wybitni eksperci z dziedziny ochrony przeciwpożarowej, którzy prowadzą prezentacje i wykłady na różne tematy związane z przeciwdziałaniem pożarom. Można poznać nowe trendy i kierunki rozwoju w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej oraz zdobyć wiedzę na temat przepisów i norm

Zarezerwuj swój czas! 

 • Bezpłatny udział i parking
 • Nieograniczony udział w strefie fireexpo, wykładach ekspertów, możliwość otrzymania wejściówki na warsztaty
 • Możliwość konsultacji z ekspertami Sieć Badawcza Łukasiewicz, ITB, UDT, PKN, CIOP-PIB, Akademia Pożarnicza (SGSP), SEP, PZITB, PIIB, SARP, WAT, NCBR, PCBC, INSTYTUT PROJEKTOWANIA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO, PZPB, Vds, SBF, DAFA, Rzeczoznawcami ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
 • Udział w pokazach, testach

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES POŻARNICTWA FIRE|SECURITY EXPO 2024 i WEŹ UDZIAŁ BEZPŁATNIE W WYDARZENIU

Więcej

Dodano: 23.05.2024

Powołanie nowego Prezesa i władz Stowarzyszenia DAFA

XVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia DAFA, obradujące w dn. 16.05.2024 r. w miejscowości Mszczonów dokonało wyboru nowych władz Stowarzyszenia na kadencję w latach 2024-2027.

Stanowisko Prezesa Stowarzyszenia zostało powierzone Panu Piotrowi Szymczykowi. Do nowego Zarządu powołano również: Pana Jakuba Krzanika, Panią Marzenę Maj, Pana Krzysztofa Rogosza, Pana Andrzeja Stępkowskiego.

Na Członków Komisji Rewizyjnej wybrano: Panią Anetę Kolasińską, Pana Witolda Okońskiego, Pana Henryka Ziobro.

 

Kim jest nowy Prezes Stowarzyszenia DAFA?

Piotr Szymczyk jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej, kierunku Budownictwo Lądowe oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie studia podyplomowe kierunek zarządzanie.
Od 2002 do 2005 Doradca Techniczno-Handlowy w firmie Icopal S.A. (obecnie BMI).
Od 19 lat Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu Spółki Tectum Group.
Członek Organu do Rozstrzygania Spraw Spornych w Stowarzyszeniu DAFA w latach 2021 – 2024.

 

 

Kilka słów od nowo powołanego Prezesa:

“W pierwszych słowach chciałbym podziękować Szanownym Członkom DAFA za wybór mojej osoby na prezesa organizacji, a jednocześnie pogratulować ustępującemu Prezesowi Piotrowi Olgierdowi Koryckiemu dwóch kadencji osiągnięć – ostatnich 6 lat i tego jak pod jego przewodnictwem DAFA się rozwinęła.

Serdeczne podziękowania również dla Wszystkich zaangażowanych w poprzedniej kadencji w pracę naszego Stowarzyszenia – pracownikom biura, zarządowi, wszystkim osobom działającym w grupach i zespołach projektowych – każdemu kto przyczynia się do rozwoju DAFA. To grupa prawdziwych profesjonalistów i pasjonatów szeroko rozumianej branży dachów i fasad.

Jako nowy prezes wraz z zarządem kolejnej kadencji dołożymy wszelkich starań, aby DAFA dalej się rozwijała, była jeszcze bardziej rozpoznawalna i przyczyniała się do realnego wzrostu standardów wykonawczych. Na pewno będziemy kontynuowali rozpoczęte projekty, organizowali spotkania, szkolenia i konferencje, będziemy wydawać kolejne publikacje i wytyczne techniczne. Będziemy chcieli przez kolejne 3 lata jeszcze bardziej umocnić i rozwinąć pozycje DAFA na polskim rynku budowalnym. Osobiście chciałbym także wsłuchiwać się w głos branży i proponować nowe inicjatywy, które będą odpowiedzią na zmieniające się otoczenie, nasze potrzeby i oczekiwania. Wszystkim członkom, kolegom i przyjaciołom DAFA życzę sukcesów i zachęcam do zaangażowania i wspierania na wszelkie sposoby tej największej branżowej organizacji w Polsce.

Stowarzyszenie DAFA pięknie opisuje zdanie: „Tworzymy i reprezentujemy najwyższe standardy oraz kulturę projektowania i wykonywania dachów płaskich i fasad” i gwarantuję, że to się nie zmieni.”

Piotr Szymczyk, Prezes Stowarzyszenia DAFA

 

 

Jednocześnie złożono podziękowanie za zaangażowanie i wysiłek włożony w pracę na rzecz rozwoju DAFA Członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej z poprzednich lat, w składzie:

 • Piotr Olgierd Korycki – Prezes Zarządu
 • Marzena Maj – Członek Zarządu
 • Krzysztof Rogosz – Członek Zarządu
 • Andrzej Stępkowski – Członek Zarządu
 • Witold Okoński – Członek Komisji Rewizyjnej
 • Mariusz Pawlak – Członek Komisji Rewizyjnej
 • Henryk Ziobro – Członek Komisji Rewizyjnej
Więcej

Dodano: 04.04.2024

Rozwiązanie znajdziesz w WYTYCZNYCH DAFA! Relacja ze szkolenia

Stowarzyszenie DAFA zrealizowało dla swoich członków eksperckie szkolenie i wyjątkową platformę do debaty w oparciu o „Praktyczne wykorzystanie wytycznych DAFA na budowach”.

Spotkanie zgromadziło w dn. 14-15 marca w Tomaszowicach ponad 40 osób, tworząc płaszczyznę do rozmów w gronie ekspertów o różnych specjalizacjach: wykonawcę, inspektora nadzoru budowlanego, architekta, projektanta konstrukcji i eksperta ppoż.

W tym opiniotwórczym gremium poruszaliśmy tematy z zakresu norm, przepisów i stosowania wytycznych DAFA w praktyce, jak również zmian w dokumentacji projektowej na etapie realizacji.

Program szkolenia zbudowali autorzy wytycznych technicznych DAFA, którzy prezentowali przykłady wykorzystania potencjału z ich zapisów w konkretnych sytuacjach w procesie realizacji inwestycji.

Prelegenci i paneliści (od lewej): Marek Krupa, Monika Hyjek, Piotr O. Korycki, Marta Gołasz, Paweł Fiszer, Paweł Żwirek, Gabriela Przystał, Jan Duliński.

W trakcie panelu dyskusyjnego podjęto rzadko poruszany, choć bardzo istotny temat zmian w dokumentacji projektowej rodzaju wyrobu budowlanego lub jego producenta na etapie realizacji inwestycji oraz konsekwencji tych zmian w kontekście spełnienia wymogów oraz odpowiedzialności stron.

Kliknij i zobacz zdjęcia ze szkolenia: FOTORELACJA

Prezentację wprowadzającą w zakres wytycznych Stowarzyszenia dla projektowania i wznoszenia dachów płaskich i fasad oraz ich znaczenia dla branży budowlanej wygłosił Prezes Stowarzyszenia – Pan mgr inż. Piotr Olgierd Korycki.

mgr inż. Piotr Olgierd Korycki

Prelegent wskazał na realia polskiego rynku w odniesieniu do przepisów techniczno-budowlanych, które są zbyt rzadko aktualizowane w stosunku do tempa rozwoju współczesnego budownictwa i nowych technologii. Ponadto przepisy formułują tylko ogólne wymagania, bez podawania szczegółowych rozwiązań i detali technicznych, które są kluczowe przy projektowaniu i wykonywaniu obiektów budowlanych.

W takich przypadkach z pomocą przychodzą wytyczne DAFA, które stanowią koło ratunkowe i odpowiedź na luki w przepisach, uzupełniając ich zapisy wszędzie tam, gdzie pozostają niekompletne lub zbyt ogólne. Wytyczne DAFA stanowią zatem nie tylko uszczegółowienie przepisów, ale również pomagają w ich interpretacji. Przedstawiają sprawdzone przez praktyków rozwiązania trudnych problemów inżynierskich.

Piotr O. Korycki zaznaczył, że stosowanie wytycznych ma swoje umocowanie w Prawie budowlanym, które zobowiązuje do stosowania w praktyce zasad wiedzy technicznej, przywołując art. 5. 1.  ustawy.

Podkreślił, że zgodnie Prawem budowlanym zasady wiedzy technicznej, obejmujące m. in.  wytyczne stowarzyszeń branżowych powinny być przestrzegane na równi z wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych.

Następnie Pan dr inż. Paweł Żwirek omówił temat różnic pomiędzy wytycznymi i normami, dzieląc się swoją ogromną wiedzą w tym zakresie.

dr inż. Paweł Żwirek

Prelegent przybliżył zagadnienia norm w świetle ich rodzajów, sposobu tworzenia, wymogów przestrzegania oraz zrozumiałego czytania.

W swoim wystąpieniu zaznaczył, że mimo, że zasady wiedzy technicznej nie są aktami normatywnymi, to uzyskują one walor prawny ze względu na wskazany art. 5.1. Prawa budowlanego, nakazujący ich stosowanie. Na potwierdzenie tej tezy przywołał konkretne uzasadnienia wyroków sądowych.

W podsumowaniu prezentacji wypunktował główne różnice pomiędzy normami a wytycznymi, podkreślając, że tylko stosowanie zarówno przepisów jaki i wytycznych gwarantuje prawidłowość projektowo – realizacyjną i bezpieczeństwo wznoszonych budynków.

Kolejna prelekcja zarekomendowała „Wytyczne DAFA dla dachów płaskich” jako dokument odwoławczy przy rozstrzyganiu sporów i wydawaniu ekspertyz.

Pani mgr Marta Gołasz z firmy doradztwa technicznego podała przykłady argumentacji, opartej o treści konkretnych zapisów Wytycznych, które doprowadziły do rozstrzygnięcia problematycznych kwestii. Dotyczyły one: zastoin na dachach płaskich, zmiany projektowanej izolacji wodochronnej w odniesieniu do wymagań z Wytycznych oraz nieprawidłowo wykonanych detali jako głównej przyczyny przecieków. W tym przypadku wskazano błędy oraz zalecenia w oparciu o wymogi zapisów Wytycznych, jak również wykorzystano ich detale do opracowania zaleceń napraw mających na celu eliminację źródeł wnikania wody do wnętrza przegrody.

mgr Marta Gołasz

Prelegentka zwróciła uwagę, że Wytyczne zawierają zestaw rysunków najbardziej charakterystycznych detali, stanowiący doskonały punkt odniesienia zarówno dla projektanta jak i wykonawcy dachu oraz spis norm w zakresie robót dekarskich niezbędnych w codziennej pracy na budowie.

Pani mgr inż. Monika Hyjek skoncentrowała uwagę słuchaczy na problematyce przeciwpożarowej w odniesieniu do wytycznych DAFA: „Bezpieczeństwo pożarowe dachów”.

mgr inż. Monika Hyjek

Ekspertka podkreśliła, że publikacja stanowi wyraźny krok w kierunku świadomego projektowania – nawet pozornie drobne odstępstwa od sklasyfikowanych układów mogą zmienić właściwości i klasyfikacje ogniowe całych elementów budowlanych. Opracowanie jest spojrzeniem na problematykę ppoż. pod kątem jednolitych wymogów, zasad doboru materiałów, dobrych praktyk sztuki budowlanej i zaleceń dla wykonawców w ujęciu teoretyczno-praktycznym.

Prelegentka przeanalizowała studium przypadku zmiany przez wykonawcę na etapie budowy producenta lub rodzaju izolacji cieplnej w stosunku do zaprojektowanego przez architekta przekrycia dachu w danej klasie odporności ogniowej. Zmiana ta rodzi pytanie, czy konieczna jest konsultacja z architektem oraz czy można użyć klasyfikacji w zakresie klasy odporności ogniowej dla blachy stosowanej w przekryciach warstwowych jako warstwa nośna? Prelegentka wskazała odpowiedź na te pytania, odwołując się do zapisów z Wytycznych.

 

Kolejny omówiony przez Panią Monikę Hyjek case dotyczył wykorzystania „Katalogu rozwiązań akustycznych” jako pomocnego narzędzia do szybkiego sprawdzenia jakich produktów można użyć przy zmianie producenta płyty warstwowej / kasety ściennej, z zachowaniem tych samych wymagań akustycznych dla ściany zewnętrznej.

Katalog zawiera kilkadziesiąt rozwiązań lekkiej obudowy (konstrukcje ścienne i przekrycia dachowe) wiodących producentów tego typu systemów w Polsce, przebadanych pod względem izolacyjności akustycznej i pochłaniania dźwięku.

Pan mgr inż. Marek Krupa podzielił się własnymi doświadczeniami wykorzystania „Wytycznych oceny lekkich metalowych obudów ścian”, które wyjaśniają zjawiska obserwowane na elewacjach z metalowych elementów cienkościennych oraz proponują kryteria ich odbioru.

mgr inż. Marek Krupa

Prelegent omówił informacje ogólne w zakresie oceny jakości obudowy oraz proponowany schemat obserwacji przy ocenie elewacji z określonej odległości wynoszącej 10 m, oraz pod odpowiednim kątem patrzenia.

Podał przykłady metod szacowania redukcji wartości elewacji dla lekkich konstrukcji metalowych wg metod Aurnhammera oraz metod Oswalda / Abla, omawiając ich kryteria opisane w Wytycznych DAFA.

Po serii wykładów odbył się panel dyskusyjny, moderowany przez dr inż. Pawła Fiszera, stojącego na czele Rady Technicznej Stowarzyszenia i autora programu szkolenia.

Udział w debacie uznanych ekspertów: Pana mgr inż. arch. Jan Duliński (architekt), Pani mgr inż. Monika Hyjek (ekspert ppoż.), Pani mgr inż. Gabriela Przystał (Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego), Pana mgr inż. Krzysztof Rogosz (przedstawiciel firmy wykonawczej), Pana dr inż. Paweł Żwirek (konstruktor) zagwarantował wysoki poziom merytoryczny dyskusji i pokazał złożoność problemu zmian w dokumentacji projektowej na etapie realizacji inwestycji.

 


Od lewej: Monika Hyjek, Paweł Fiszer, Jan Duliński

Pani mgr inż. Gabriela Przystał podzieliła się swoim bogatym doświadczeniem, wyjaśniając kim jest projektant i jaka jest jego rola w procesie inwestycyjnym? Dodatkowo wskazała które zmiany w projekcie w ujęciu ustawy Prawo budowlane traktowane są jako istotne i jakie wymogi należy wobec nich spełnić? Wskazała na czym polega naruszenie przepisów prawa budowlanego oraz omówiła procedurę postępowania w przypadku stwierdzenia istotnych odstępstw od warunków pozwolenia na budowę.

Od lewej: Krzysztof Rogosz, Gabriela Przystał, Paweł Żwirek

W opinii uczestników, szkolenie dostarczyło dużą porcję wiedzy i argumentów w powoływaniu się na zapisy wytycznych i uzmysłowiło ich znaczenie w odniesieniu do praktyki realizacyjnej.

Stowarzyszenie DAFA stworzyło po raz kolejny płaszczyznę do rozmów na istotne dla branży tematy dotyczące  jakości, standardów i wytycznych. Następna taka okazja nadarzy się wkrótce w maju podczas dorocznego spotkania wszystkich członków Stowarzyszenia.

 

 

Więcej

Dodano: 03.04.2024

IV Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli DACH FORUM

Zapraszamy w charakterze Patrona na  Targi i Kongres Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum, które odbędą się w dniach od 17 do 18 stycznia 2025 roku.

Styczniowe Targi to obowiązkowy punkt w kalendarzu tysięcy fachowców, którzy każdego roku odwiedzają kielecki ośrodek, by poznać szeroką ofertę produktów i usług firm sektora dachowego.

Coroczne wydarzenie jest prawdziwym świętem rzemiosła i miejscem wymiany doświadczeń oraz prezentacji nowości i premier produktowych.

W dniu 17 stycznia odbędzie się Konferencja Stowarzyszenie DAFA nt. „Wytycznych projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich” 

Największe w Polsce spotkanie branży pokryć dachowych!

Czwarta edycja prawdziwego święta dekarzy – do Kielc zjadą najlepsi branżowi fachowcy, firmy związane z sektorem dachów oraz eksperci. Jeśli chcecie być częścią tego wydarzenia i zaprezentować ofertę produktów i usług podczas najważniejszego w branży spotkania, już dziś zgłoście się do udziału!

Kongres skierowany jest także do tych, którzy poszukują profesjonalnych narzędzi, interesują ich techniki pracy, chcą nawiązać branżowe kontakty
https://www.targikielce.pl/dachforumi wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach z udziałem najlepszych fachowców.

Więcej

Dodano: 02.04.2024

Premiera wydawnicza Stowarzyszenia DAFA – »Poradnik projektowania systemów oddymiania»

Z dumą prezentujemy efekt kilkuletnich prac zespołu rzeczoznawców i specjalistów z branży przeciwpożarowej: „Poradnik dobrych praktyk w projektowaniu systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych”.

Poradnik jest autorskim opracowaniem stworzonym od podstaw przez grupę ekspertów skupionych w Stowarzyszeniu DAFA, bazującym na ich wieloletnim doświadczeniu.

Opracowanie stanowi kompleksowe vademecum wiedzy teoretyczno-praktycznej, porządkujące zagadnienia z dziedziny projektowania systemów oddymiania oraz wskazujące propozycje rozwiązań dla istotnych problemów projektowych.

Poradnik jest źródłem fachowej wiedzy dla wszystkich osób związanych z procesem budowlanym, które chcą zgłębić wiedzę z zakresu oddymiania obiektów budowlanych, w tym m.in. do: inżynierów, projektantów, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz pracowników służb Państwowej Straży Pożarnej.

Zespół redakcyjny tworzą: rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych Łukasz Ostapiuk, Ewa Karczewska i rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych bryg. w st. spocz. mgr inż. Ryszard Stępkowski (Aluco).

Ekspert zewnętrzny: mł. bryg. mgr inż. Paweł Wróbel (wykładowca Akademii Pożarniczej, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych).

W prace redakcyjne włączyli się również: rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych Krzysztof Bagiński, Natalia Bejga-Jas (DWD BauTech), Hubert Kasprzak (VELUX Commercial), Michał Synowiecki (Smay). W tworzeniu poradnika uczestniczył również Paweł Gawroński (Balkar Technology).

Głównym celem poradnika jest pomoc w uporządkowaniu zagadnień z dziedziny projektowania systemów oddymiania w oparciu o dostępne na rynku: polską normę, zagraniczne standardy, wyjaśnienia interpretacji zapisów temu towarzyszących, a także zwrócenie uwagi na istotne problemy pojawiąjące się na etapie projektowania wraz z propozycją ich rozwiązań.

Obszerny zakres materiału poradnika obejmuje nie tylko kwestie dotyczące projektowania samych systemów, ale porusza inne ważne zagadnienia dotyczące wymagań dla elementów składowych systemu oddymiania wraz z właściwym doborem wymaganych parametrów. W niniejszym opracowaniu zwrócono również uwagę na możliwości konfiguracji systemów oddymiania z uwzględnieniem ich współpracy z urządzeniami przeciwpożarowymi i innymi instalacjami zamontowanymi w obiekcie, a także poruszono kwestię analiz numerycznych, ich zastosowania i interpretacji wyników.

Wszystko to, co zostało zawarte na kartach niniejszego poradnika, napisano w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę osób na co dzień zajmujących się problematyką związaną z projektowaniem, wykonywaniem (montażem na obiektach) i eksploatacją grawitacyjnych systemów oddymiania, poparto opiniami i konsultacjami specjalistów z branży przeciwpożarowej. Jak sama nazwa wskazuje, poradnik ma na celu ułatwić przeprawę przez niełatwy proces projektowania i służyć jako kompendium wiedzy z przedmiotowego zakresu.

 

Przytaczamy fragmenty z recenzji Poradnika:

„(…) Osobiście jestem pod wrażeniem rozdziałów poradnika (od 9 do 11), w których opisane są trudne, nietypowe przypadki projektowe i często popełniane błędy. Oczywiście wskazane zostały tu najwłaściwsze metody rozwiązania pojawiających się problemów. Szczególnie w tej części poradnika widać, że jest to opracowanie oparte na wieloletnim doświadczeniu zawodowym Autorów.
O kompleksowym charakterze poradnika świadczy również fakt, że nie zapomniano tu również o bardzo ważnych aspektach eksploatacyjnych, jak np. ochrona termiczna obiektu, wytycznych montażowych i koniecznych procedurach sprawdzających. W aktualnej pozycji nie mogło zabraknąć również omówienia nowych wyzwań takich jak np. uwzględnienie przy projektowaniu oddymiania, coraz powszechniejszych na dachach instalacji fotolotniczych. (…) Nie do przecenienia jest podkreślany przez Autorów fakt, że publikacja powstała w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę z wielu lat praktyki. Widać, że napisany przez praktyków i dla praktyków poradnik nie ma charakteru opracowania naukowego co zdecydowanie podnosi jego utylitarny charakter. Przy założeniu, zgodnym z deklaracją Autorów, że publikacja będzie nowelizowana wraz ze zmianami jakie dotyczą przepisów, standardów projektowych, modeli numerycznych i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, ma ona szanse stać się pożądanym źródłem wiedzy fachowej dla wszystkich osób, które zawodowo zetkną się z problemem oddymiania obiektów budowlanych.”

dr inż. Grzegorz Kubicki
Politechnika Warszawska
Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa
Wydział Instalacji Budowlanych,
Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska

„Po analizie treści „Poradnika dobrych praktyk w projektowaniu systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych” oceniam pozytywnie przedstawiony do oceny projekt publikacji jako wartościowy materiał w obszarze bezpieczeństwa pożarowego, skierowany do osób związanych z procesem budowlanym, które chcą zgłębić wiedzę z zakresu projektowania omawianych systemów. Poruszane w nim zagadnienia są aktualne i ważne z praktycznego punktu widzenia, co prawdopodobnie zwiększy zainteresowanie czytelników.”

Z poważaniem
Bryg. dr inż. Tomasz Drzymała,
Akademia Pożarnicza w Warszawie

 

Mamy nadzieję, że proponowana przez nas publikacja z zakresu literatury specjalistycznej, spotka się z pozytywnym odbiorem użytkowników i będzie stanowiła merytoryczne wsparcie osób zainteresowanych zgłębieniem wiedzy z zakresu systemów oddymiania .

Wytyczne dostępne są w Księgarni Technicznej Stowarzyszenia DAFA:

Więcej

Dodano: 01.04.2024

Zaproszenie na XXXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXXVIII Ogólnopolskiej Konferencji Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji WPPK-2024, nad którą Stowarzyszenie DAFA objęło Patronat Medialny. Kolejna edycja odbędzie się w terminie 9–12 kwietnia w Wiśle.

XXXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji kontynuują kolejny czteroletni cykl dotyczący napraw i wzmocnień konstrukcji, rozpoczęty w 2023 r. Tym razem tematyką WPPK są szeroko rozumiane obiekty budownictwa ogólnego. Jest to powtórzenie tematyki z 2015 r., lecz w znacznie rozszerzonej i uwspółcześnionej formie. W ostatnich latach zaszły bowiem istotne zmiany materiałowe, technologiczne oraz normalizacyjne, a uprawnienia budowlane uzyskało wielu młodych inżynierów niedoświadczonych jeszcze w tematyce napraw i wzmocnień.

Zakres merytoryczny wykładów objął szereg zagadnień związanych z badaniami, obliczeniami i naprawami istniejących konstrukcji i izolacji obiektów budownictwa ogólnego. Wykłady opierają się na najnowszych przepisach normowych. Obejmują również zalecenia norm jeszcze nieopublikowanych, w tym projekty eurokodów obciążeniowych i eurokodu murowego. Wykłady uzupełniono przykładami uszkodzeń, wad i nieprawidłowości oraz skutecznych ich napraw.

Niezmiennym założeniem „Warsztatów” jest dostarczenie uczestnikom nowoczesnej i praktycznej wiedzy, które projektant konstrukcji może wykorzystać podczas oceny stanu technicznego obiektu czy sporządzania projektu budowlanego względnie wykonawczego oraz w czasie prowadzenia nadzoru autorskiego.

Konferencja obejmie ponad 30 wykładów poświęconych zostaną aktualnym problemom napraw i wzmocnień konstrukcji w następujących blokach tematycznych:

 • przepisy prawa i normalizacja,
 • diagnostyka i ocena stanu technicznego istniejących konstrukcji,
 • fizyka budowli, izolacje,
 • analiza obliczeniowa,
 • sposoby napraw i wzmocnienia konstrukcji.

 

KOMUNIKAT NR 1 (WARUNKI UDZIAŁU)

Pobierz program WPPK 2024 

Więcej

Dodano: 07.03.2024

XV edycji konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo pod Patronatem Honorowym DAFA

Zapraszamy Państwa w roli Patrona Honorowego do uczestnictwa w XV edycji konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo, która odbędzie się 19 marca w hotelu Sheraton Grand Warsaw.

Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony instytucji publicznych, zarządów generalnych wykonawców, podwykonawców, dostawców materiałów oraz wielu innych firm i stowarzyszeń reprezentujących sektor budownictwa.

Podczas dyskusji panelowych poruszymy zagadnienia związane z prawem zamówień publicznych, inwestycjami w rozwój infrastruktury drogowej, a zwieńczeniem dyskusji panelowych będzie debata liderów branży z przedstawicielami instytucji publicznych.

Gośćmi specjalnymi konferencji będą Pan Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Pan Grzegorz Dziedzina, p.o. Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

„Okrągły stół polskiego budownictwa – debata liderów branży” będzie jednym z kluczowych momentów tej konferencji, gdzie liderzy branży omówią istotne kwestie dotyczące obecnego stanu i przyszłości polskiego budownictwa oraz infrastruktury.

Diamenty Infrastruktury i Budownictwa

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wieczorna gala wręczenia nagród – Diamentów Infrastruktury i Budownictwa, podczas której zostaną wyróżnione firmy, a także realizacje, które zasługują na szczególne uznanie. Nagrody zostały przyznane w 9 kategoriach konkursowych:

 • Realizacja Roku – Budownictwo Kubaturowe
 • Realizacja Roku – Infrastruktura Drogowa
 • Doradca Techniczny Roku
 • Lider Zielonego Budownictwa
 • Doradca Roku
 • Lider Usług Finansowych dla Budownictwa
 • Spółka Kolejowa Roku
 • Spółka Budowlana Roku – Budownictwo Kubaturowe
 • Spółka Budowlana Roku – Budownictwo Infrastrukturalne

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony konferencji, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat wydarzenia oraz wieczornej gali.

Istnieje również możliwość zakupu biletu na to wydarzenie: KUP BILET

Więcej

Dodano: 29.02.2024

Nowa inicjatywa merytoryczna DAFA – Asekuracja prac na wysokości

Z przyjemnością przedstawiamy nową inicjatywę merytoryczną Stowarzyszenia DAFA, zawiązaną w celu opracowania „Wytycznych oraz dobrych praktyk związanych z asekuracją pracy na wysokości”.

Koncepcji przyświeca intencja, aby bezpieczeństwo pracy na wysokości było wspólnym dobrem, a cała branża spojrzała na temat asekuracji z większą odpowiedzialnością.

Prace będą realizowane w ramach nowopowołanej Grupy Merytorycznej BHP-ASEKURACJA.

Przekazujemy zaproszenie do współpracy od pomysłodawców koncepcji – Pana Leszka Grabowskiego (Alpinex) oraz Pana Marka Sikory (Sundoor):

„Aktualna sytuacja na rynku polskim w zakresie projektowania systemów asekuracyjnych jest nieuregulowana pod kątem prawnym. Stan ten stwarza szerokie pole do powielania błędów i niewłaściwych praktyk w zakresie planowania systemów asekuracji i stosowania produktów, co wpływa negatywnie na poziom bezpieczeństwa pracowników na budowie.

Mamy dziś możliwość podzielić się doświadczeniem i wiedzą oraz realnie wpłynąć na bezpieczeństwo prac na wysokości, które jest nadrzędną wartością dla firm skupionych w Stowarzyszeniu DAFA.

Stworzeniu wytycznych przyświeca idea rozwijania dobrych praktyk i ogólnorozumianego bezpieczeństwa w pracy na wysokości zarówno na etapie budowy jak i eksploatacji obiektów. Celem jest opracowanie wymogów i zasad planowania asekuracji na obiekcie w nawiązaniu do przepisów i regulacji obowiązujących zarówno wykonawcę jak i ostatecznego użytkownika/administratora obiektu w konsultacji i według zaleceń inwestora.

Wytyczne będą zbiorem przejrzystych danych dla projektantów i użytkowników w zakresie wytycznych ilościowo-metrycznych, zasad doboru urządzeń kotwiczących w odniesieniu do uwarunkowań eksploatacyjnych obiektu, zasad planowania rozmieszczenia rozwiązań tymczasowych dla obiektów będących w trakcie budowy.

Naszym celem jest stosowanie zabezpieczeń o określonych parametrach technicznych i użytkowych, które są poparte badaniami i certyfikatami respektowanymi w Europie i na Świecie oraz zapewniającymi rzeczywiste, a nie tylko zadeklarowane bezpieczeństwo.

Inicjatywę chcielibyśmy rozpocząć od zebrania jak największej grupy firm pracujących w „branży” oraz osób z dużym doświadczeniem w temacie, którym przyświeca myśl rozwijania dobrych praktyk i ogólnorozumianego bezpieczeństwa w pracy na wysokości. W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w pracach nad wytycznymi i stworzenia narzędzia pomocnego wszystkim uczestnikom procesu realizacyjnego.

Wytyczne będą wydane pod egidą Stowarzyszenia DAFA, co gwarantuje ich ekspercki i neutralny produktowo charakter.

Zapraszamy do współpracy przy projekcie!”

 

Pierwsze spotkanie nowego zespołu odbyło się w dn. 09 stycznia w Opolu.

W posiedzeniu inauguracyjnym Grupy Merytorycznej BHP-ASEKURACJA uczestniczyli (na zdjęciu od prawej): Jacek Stankiewicz (Ejot), Hubert Ptaszyński (Simpson Strong-Tie Etanco), Sewer Malesiński (Simpson Strong-Tie Etanco), Adam Sijka (CW Lundberg), Conrad Kaliczak (CW Lundberg), Karol Miazio (DAFA– udział online), Marek Sikora (Sundoor), Leszek Grabowski (Alpinex), Karol Pawlik (Klimas), Artur Kocioł (SFS Group), Ewelina Klin (DAFA), Katarzyna Wiktorska (DAFA).

Eksperci dyskutowali nad wizją struktury wytycznych i najważniejszymi zagadnieniami, które powinny się w nich znaleźć.

Ustalono, że w pierwszej kolejności wytyczne skupią się na etapie eksploatacji w obszarze definicji dachu płaskiego, wskażą optymalne zalecenia projektowe dla różnych rodzajów dachów a także, że opracowanie przyjmie w dużej mierze formę graficzną.

Członkowie zespołu wyłonili Koordynatora Grupy, którym został współinicjator koncepcji – Pan Leszek Grabowski.

 

Zapraszamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przesyłania zgłoszeń do współpracy na adres: biuro@dafa.com.pl

Więcej

Dodano: 20.02.2024

Patronat branżowy nad Rankingiem Budowlana Marka Roku 2024

Stowarzyszenie DAFA objęło Patronatem Branżowym Ranking Budowlana Marka Roku.
Od 2004 ASM Research Solutions Strategy przeprowadza wśród kilku tysięcy firm wykonawczych ogólnopolskie badania, na podstawie których formułuje ranking dla kilkudziesięciu kategorii.

Jakie marki budowlane zyskają renomę fachowców w 2024 roku?
Trwa badanie rynkowe, ranking zostanie ogłoszony w czerwcu!

Fachowcy z całej Polski wskazują najlepsze marki już po raz 20. Lider badań rynku budowlanego – firma ASM Research Solutions Strategy przeprowadza wśród kilku tysięcy firm wykonawczych badanie ankietowe, które ma na celu zweryfikowanie ich opinii na temat produktów i usług. Dzięki temu producenci, dystrybutorzy, generalni wykonawcy oraz media poznają swoją lokatę w branży budowlanej a inwestorzy będą mogli zyskać miarodajne informacje z rynku i wybrać najlepsze produkty do budowy/remontów swoich nieruchomości.

Ranking Budowlana Marka Roku jest jedynym w branży budowlanej rankingiem opartym o niezależne, ogólnopolskie badania rynku. Badaniu podlega ponad 40 kategorii produktowych. Wykonawcy spontanicznie (bez podania listy marek) wskazują marki używane w ciągu danego roku najczęściej oraz te, które wg nich cechują się najwyższą jakością i najlepszą relacją ceny do jakości. Klasyfikowani są również generalni wykonawcy, dystrybutorzy oraz media branżowe. Wskazane przez fachowców marki uhonorowane zostają tytułami Złotej, Srebrnej i Brązowej Budowlanej Marki Roku oraz Wyróżnieniami w poszczególnych kategoriach. Marki, które od lat utrzymują wysoką pozycję na rynku i cieszą się wieloletnim uznaniem fachowców zostają uhonorowane tytułami Złotych, Srebrnych i Brązowych Championów Roku. Oprócz zwycięzców w poszczególnych segmentach produktowych wyłaniani są laureaci Budowlanej Marki Roku w klasyfikacji ogólnej – to marki cieszące się uznaniem wszystkich fachowców i wskazywane przez nich najczęściej.

Dane zebrane w trakcie badania zostają skrupulatnie przeanalizowane i opracowane w formie raportów dla każdej grupy produktowej. Raporty Budowlana Marka Roku 2024 prezentują aktualną klasyfikację opartą o roczny cykl używania produktów. Opracowania te obrazują jakość współpracy producentów z wykonawcami w danym roku. Ta współpraca przekłada się na pozycję marki na rynku, ponieważ znak BMR jest rozpoznawalny wśród fachowców i inwestorów.

39,5% wykonawców poleca produkty nagrodzone tytułem Budowlanej Marki Roku
52,4% wykonawców poleca materiały budowlane przy każdej inwestycji
34,0% wykonawców zawsze przekonuje inwestora do polecanych przez siebie materiałów remontowo-budowlanych
92,0% inwestorów zwraca uwagę na certyfikaty, znaki jakości i nagrody przyznawane materiałom budowlanym przed ich wyborem

 

Ranking Budowlana Marka Roku jest jedynym w Polsce projektem badawczym o tak szerokim zasięgu i niezależnym charakterze opartym o autentyczne wskazania rynku. Publiczne ogłoszenie wyników odbędzie się 5 czerwca 2024 r. podczas uroczystej Gali w hotelu Windsor w Jachrance. Galę poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Polakom planującym budowę/remont polecamy śledzenie preferencji aktualnych na rynku i poznania wiarygodnych, cenionych produktów budowlanych. Producentów zapraszamy do wzięcia udziału w Rankingu i weryfikacji pozycji swoich marek, Pełna lista kategorii, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie https://budowlanamarkaroku.com.

Kontakt w sprawie Rankingu
Joanna Florczak-Czujwid, +48
697 134 770, j.florczak@asmresearch.pl

Więcej

Dodano: 17.02.2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – Patronat Honorowy DAFA

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 pod Patronatem Honorowym Stowarzyszenia DAFA– internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku.

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2023 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2022 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2024, a głosowanie internautów rozpoczęło się 4 marca 2024 i trwało do 8 kwietnia 2024 roku. W sumie oddano w nim prawie 1400 głosów na 75 realizacji architektonicznych.

 

Jakie realizacje 2023 zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

 

W kategorii obiekty publiczne wygrał Park Nauki Torus w Ciechanowie, rewitalizacja wieży ciśnień wraz z parkiem nauki jest dziełem arch. Jerzego Ebinga.

Ten osobliwy projekt jest de facto przykładem nie tylko unikatowej architektury, ale również przestrzeni użyteczności publicznej w formie parku: gajem brzozowym powstałym z samosiejek na działce oraz bezobsługowych łąk kwietnych wraz z łąką na dysku i atrakcjami wodnymi latem i ślizgawką zimą” – opowiada projektant, podkreślając tym samy, że celem przedsięwzięcia było nie tylko przywrócenie życia niezwykłej budowli, ale także wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej i terenu zielonego.

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom Biały dom w Gdańsku, którego autorem jest pracownia SuDe.

Ten dom, wzniesiony na osiedlu domów jednorodzinnych z lat 30-tych, wyznacza nowy standard w architekturze łączącej przeszłość z teraźniejszością. Jego celem było stworzenie przytulnego gniazdka dla czteroosobowej rodziny oraz ich czworonożnego towarzysza, zachowując jednocześnie urokliwą historyczną scenerię. Inspiracją stał się pierwotny dom, który niegdyś stał na tej samej działce.

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyła Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku autorstwa pracowni GK-Atelier.

Projekt stawia na innowacyjne podejście do przestrzeni czytelniczej. Zainspirowana atmosferą klimatycznych kawiarenek, ta nowoczesna biblioteka ma za zadanie stać się nie tylko miejscem zgromadzenia książek, ale także przestrzenią otwartą, sprzyjającą interakcji społecznej, odpoczynku i pracy zdalnej.

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyły mikroapartamenty na wynajem w kamienicy w Krakowie, zaprojektowane przez pracownię Q+B.Architekci.

W centrum Krakowa, w prawie stuletniej kamienicy, zrealizowano projekt pięciu mikroapartamentów przeznaczonych na wynajem. Inicjatywa ta przekształciła zaniedbaną przestrzeń w funkcjonalne, małe mieszkania, zaprojektowane z myślą o wygodzie i pełnym wykorzystaniu dostępnego metrażu. Projekt charakteryzuje się przemyślanym układem funkcjonalnym oraz spójnym wykorzystaniem kolorystyki. Dominuje tutaj zgaszona jasna zieleń, uzupełniona o biel, naturalne drewno, domieszkę czerni oraz akcenty kolorystyczne.

W kategorii przestrzeń publiczna wygrała rewitalizacja Zalewu Lubianka w Starachowicach, której autorem jest Pracownia Architektoniczna FORMAT.

Architekci wykreowali atrakcyjną przestrzeń publiczną, przyjazną użytkownikom w każdym przedziale wiekowym poprzez optymalne wykorzystanie istniejących walorów krajobrazowych, stworzenie bogatych i zróżnicowanych stref funkcjonalnych oraz zagospodarowanie w różnorodny sposób maksymalnej powierzchni dostępnego terenu.

W kategorii ogrody prywatne wygrał byylinowy ogród w Mrągowie, opracowany wg projektu Marty Nicewicz.

Prywatny ogród w Mrągowie, zaprojektowany przez pasjonatkę ogrodnictwa Martę Nicewicz, znajduje się na działce o powierzchnię ok. 2000 m2. Właścicielka posesji w ostatnich latach zdecydowała się na zlikwidowanie sporej części trawnika i zaaranżowanie w jego miejscu bylinowo-trawiastych nasadzeń, zajmujących 200 m2. Wybór roślin został podyktowany ich odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, hydrologiczne i niewielką potrzebę pielęgnacji.

 

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2023 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu a zwycięzcom gratulujemy!

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl

 

 

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

 

Patroni Honorowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, NIAiU, SARP, SAW, TUP, PLGBC, DAFA

 

Patroni Medialni

Rzeczpospolita, rp.pl, WhiteMAD, Nowy Magazyn, Czas na wnętrze, MAGAZIF, Izolacje, Przegląd budowlany, Poinf of Design, terazdom.pl, Informator Teraz Dom, example.pl, archiweb.pl, oknonet.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz

 

Kontakt prasowy/ Patronat nad Plebiscytem i Galą

Marta Artman
Grupa Sztuka Architektury
mail: marta.artman@sztuka-architektury.pl
mob. 694 383 190

 

Więcej
Powrót