Dodano: 08.05.2022

Budynki wysokie i wysokościowe – Konferencja pod Patronatem DAFA

Stowarzyszenie DAFA objęło Patronat Medialny nad konferencją „Budynki wysokie i wysokościowe”, która odbędzie się w dn. 12 maja w Warszawie.

Przygotowanie merytoryczne i prowadzenie konferencji:

prof. Tomasz Błaszczyński, Politechnika Poznańska
dr inż. Paweł Sulik, Zakład Badań Ogniowych ITB
mgr inż. Józef Szmigielski

 

Program konferencji

1. Systemy konstrukcyjne budynków wysokich – konstrukcja nośna, fundamenty, rozwiązania komunikacyjne (windy) i tłumiące drgania.

2. Wybrane wymagania z zakresu rozwiązań konstrukcyjnych (ściany, stropy, słupy, belki, elewacje) stosowanych w budynkach wysokich i wysokościowych w aspekcie bezpieczeństwa pożarowego.

3. BMS – Building Management System jako nowoczesny, inteligentny system zarządzania budynkiem.

 

 

Wybierz miasto i zapisz się:

Więcej

Dodano: 26.04.2022

Informacja o wykluczeniu firmy TechnoNICOL ze Stowarzyszenia

Potępiając napaść Rosji na Ukrainę, Zarząd Stowarzyszenia podjął w dn. 26.04.2022r. uchwałę o wykluczeniu z grona członków Stowarzyszenia DAFA firmy TechnoNICOL Sp. z o.o. – dystrybutora rosyjskich materiałów.

Uchwała została podjęta jednogłośnie w pełnym składzie Zarządu i wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

Więcej

Dodano: 10.04.2022

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021– internauci wybrali

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL pod Patronatem Honorowym Stowarzyszenia DAFA.

Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się w maju br.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2021 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2022, a głosowanie internautów rozpoczęło się 7 marca 2022 i trwało do 4 kwietnia 2022 roku. W sumie oddano w nim ponad 27,5 tysiąca głosów na 61 realizacji architektonicznych.

 

Jakie realizacje 2021 zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

 

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3940 głosów wygrał Kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie, zaprojektowany przez pracownię New Architekci.

Szkoła, przedszkole, hala sportowa, kompleks boisk – wszystko to w jednym obiekcie musieli zmieścić projektanci z pracowni New Architekci, tworząc koncepcję kompleksu oświatowego w Baranowie w województwie wielkopolskim. Duży, wielofunkcyjny obiekt został wpisany w przestrzeń kameralnej, historycznej zabudowy niewielkiej miejscowości. Szkoła w Baranowie została rozbita na kilka mniejszych brył, które zgromadzono wokół ogólnodostępnego dziedzińca. Poza zaplanowaniem właściwej skali i kształtu zabudowy architekci bardzo świadomie sięgnęli po materiały budowlane i wykończeniowe. W obiekcie dominuje drewno, pojawia się także cegła klinkierowa, materiały naturalne i „swojskie”, bliskie użytkownikom.

W kategorii obiekty prywatne wygrał Dom Mława, którego autorem jest pracownia James&Mau. Realizacja zdobyła 1628 głosów.

Międzynarodowe studio projektowe James & Mau z siedzibą w Polsce i Hiszpanii stworzyło projekt domu parterowego w Mławie. Celem architektów było opracowanie koncepcji, która spełnia wymagania inwestorów oraz jest zgodna z ograniczeniami przestrzennymi wynikającymi z lokalnych przepisów. W efekcie powstał dom parterowy otoczony ceglaną fasadą, która następnie przechodzi w ogrodzenie działki, tworząc małe ogrody-patia.

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył Hotel Villatoro w Zgorzelcu autorstwa pracowni 370 Studio, zdobywając 1222 głosy.

Hotel butikowy znajduje się w zabytkowej willi w centrum Zgorzelca. Budynek został zrewitalizowany oraz zaadaptowany do nowych funkcji. Wnętrze hotelu jest niezwykle eleganckie. Uwagę zwracają w nim wysokiej jakości, współczesne dodatki, na przykład oświetlenie. Za budynkiem hotelu znajdują się przestronny taras oraz oranżeria. Całość została zaprojektowana z zachowaniem historycznego charakteru budynku.

 

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył Gdański apartament zaprojektowany przez pracownię Sikora Wnętrza. Realizacja zdobyła 859 głosów.

Wnętrze utrzymane jest w nadmorskim klimacie. Dominują̨ tu odcienie niebieskiego oraz bieli. Cały kompleks jest przestronny, lekki i nieprzytłaczający, a otwarcie kuchni na salon optycznie go powiększa i zwiększa jego komfort gospodarowania. Kluczem aranżacji było połączenie Gdańska z nadmorskim, nowoczesnym klimatem. Gama kolorystyczna, zabieg stylowy jak i precyzyjnie wybrane meble, dają̨ oryginalny, równoważny i harmonijny układ. Wszystko utrzymane jest w spójnej, jednolitej estetyce.

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1102 głosy, wygrał wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania, zaprojektowany przez Pawła Grobelnego.

Niewielka przestrzeń mieszkalna przy ulicy Saperskiej w Poznaniu zyskała nową strefę. Wspólny dziedziniec dla mieszkańców powstał z myślą o jego zróżnicowanych wiekiem gościach. Jest to przestrzeń atrakcyjna zarówno dla młodych rodzin z dziećmi, młodzieży, jak i dla osób starszych Do stworzenia mebli wykorzystano naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Dzięki temu uzyskano efekt spójności: naturalne drewno w otoczeniu naturalnej zieleni. Dziedziniec został skomponowany w taki sposób, aby tworzyć kameralne zakątki: ławki i zabawki dla dzieci zostały ukryte wśród wysokich traw. Drewniane ławy, stoły i podesty są miejscami zapraszającymi odwiedzających do wspólnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu.

W kategorii ogrody prywatne wygrał nowoczesny ogród we Wrocławiu, opracowany wg projektu pracowni PaKKA architektura krajobrazu, zdobywając 2922 głosy.

Nowoczesny ogród z drewnem i bielą w roli głównej powstał na Dolnym Śląsku. Przestrzeń ta zyskała sporo drewnianych elementów i zróżnicowanych nasadzeń. Rośliny zostały tutaj umieszczone w okrągłych i prostokątnych rabatach wysypanych jasnym oraz ciemnoszarym grysem lub w przypadku ziół i warzyw w drewnianych skrzyniach. Poszczególne strefy ogrodu łączą i przecinają ścieżki z kwadratowymi, betonowymi płytami. Nawiązaniem do naturalnego krajobrazu są także luźno umieszczone na rabatach białe kamienie o nieregularnych kształtach.

Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu a zwycięzcom gratulujemy!

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi

Patronat honorowy wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego pana prof. Piotra Glińskiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

SAK, TUP, DAFA, IARP, SARP

 

Patroni Medialni

TVP Kultura, Architektura Murator, Dobre Wnętrze, Bryla.pl, Zawód: Architekt, Nowy Magazyn, MAGAZIF, Example.pl, Instalacje, ReNews.pl, QBusiness.pl, rynekinstalacyjny.pl, swiat-szkla.pl, oknonet.pl, terazdom.pl, tygodnik Teraz Dom, obcasy.pl, urbnews.pl

 

Kontakt prasowy/ Patronat nad Plebiscytem i Galą

Marta Artman
Grupa Sztuka Architektury
mail: marta.artman@sztuka-architektury.pl
mob. 694 383 190

Więcej

Dodano: 14.03.2022

Zaproszenie na konferencję szkoleniową Budownictwo zrównoważone

W ramach współpracy medialnej  zapraszamy do udziału w konferencji szkoleniowej:
BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE, CERTYFIKACJE EKOLOGICZNE W BUDOWNICTWIE

Konferencja szkoleniowa

26.04.2022 r. godz. 9.00

stacjonarnie w siedzibie firmy WPIP Jasin k/Poznania /online cała Polska

Przygotowanie i prowadzenie: prof. Tomasz Błaszczyński, Politechnika Poznańska

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane korzyści i kryteria  nowego polskiego certyfikatu PLANET FRIENDLY  w odniesieniu do istniejących i obowiązujących systemów certyfikacji ekologicznej.

Jego podstawową zaletą jest duże uproszczenie procedur certyfikacyjnych, dostosowanie do wytycznych projektowych i przepisów budowlanych w Polsce oraz  przyspieszenie procesów inwestycyjnych i znaczne ograniczenie kosztów w stosunku do innych, obecnych na rynku produktów (BREAM, LEED, WELL, itp.).

Certyfikat obejmuje wszystkie etapy planowania, projektowania, budowy i eksploatacji różnorodnych budynków i obiektów, a także różnego rodzaju produktów, usług i przedsięwzięć niematerialnych.

Jednostką certyfikującą jest Ośrodek Badań i Rozwoju Save the Planet.

Konferencja odbędzie się w Smart Building Center, siedzibie firmy W.P.I.P  – prototypowym obiekcie biurowo-produkcyjnym, który jest jednocześnie showroom-em rozwiązań zrównoważonych  oraz posiada certyfikaty LEED Platinium i  WELL BEING STANDARD na poziomie Silver

Obiekt jest obecnie w trakcie certyfikacji PLANET FRIENDLY.

Bazując na doświadczeniu W.P.I.P. jako projektanta i generalnego wykonawcy, wyniesionym
z realizacji obiektów budowlanych w kilku certyfikacjach wielokryterialnych, przedstawione zostaną rozwiązania zrównoważone aktualnie stosowane w budynkach biurowych, magazynowych
i przemysłowych.

Korzyści dla podmiotów zaangażowanych w proces budowlano-inwestycyjny i eksploatację budynków z certyfikatem PLANET FRIENDLY to:

– obniżenie kosztów eksploatacyjnych skalkulowanych w całym cyklu życia budynku

– umożliwienie finansowania inwestycji ekologicznych przez banki,

– prestiż dla inwestora, właściciela i najemcy z tytułu posiadania i eksploatacji obiektów.

 

Program Budownictwo zrównoważone(klik)

Patronat honorowy: Komitet Nauki i Komitet Ekologii PZiTB

Warunki uczestnictwa i zapisy poprzez stronę internetową: www.archmedia.pl

Kontakt do Organizatora: Grażyna Grzymkowska-Gałka ARCHMEDIA

tel. 600 358 840, e-mail: info@archmedia.pl, www.archmedia.pl

Więcej

Dodano: 07.03.2022

Relacja ze spotkania DAFA – IFD

W ramach kontynuowanej od 2008 r. współpracy przedstawiciele DAFA i IFD spotkali się 1 marca w Komorowie.

Rozmowy pomiędzy Prezesem DAFA – Piotrem O. Koryckim i Pascalem Civati –  Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Federacji Dekarzy (IFD) skoncentrowane były na omówieniu działań popularyzujących standardy techniczne.

Poprzez kooperację pomiędzy organizacjami, eksperci DAFA mają możliwość zaangażowania w prace zespołów merytorycznych IFD opracowujących wytyczne techniczne.

Pascal Civati docenił atrakcyjność podejmowanych w ramach DAFA działań i efekty realizowanych projektów.

Partnerzy potwierdzili kontynuację wspólnych aktywności – wymianę doświadczeń i wiedzy oraz chęć poszukiwania nowych platform dających potencjał oddziaływania na branżę dachową.

Więcej

Dodano: 03.03.2022

XXI Konferencja Naukowo-Techniczna KONTRA ‘2022

W roli PATRONA zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w XXI Konferencji Naukowo – Technicznej KONTRA 2022, Trwałość Budowli i Ochrona przed Korozją. Warszawa – Cedzyna 13-14 października 2022 roku.

CEL KONFERENCJI:
Konferencja jest adresowana do producentów, projektantów, wykonawców robót i pracowników naukowo technicznych specjalizujących się w problematyce odporności materiałów budowlanych na działanie środowiska oraz ochrony budowli przed korozją. Celem konferencji jest prezentacja najnowszych rozwiązań materiałowych i technologicznych oraz wyników
badań z szeroko pojmowanej dziedziny trwałości obiektów budowlanych. Konferencja nawiązuje do tradycji
poprzednich spotkań naukowo-technicznych KONTRA organizowanych w Szczyrku (2010-2016), w Zakopanem (1994-2008) oraz wcześniejszych, począwszy od 1969 r. do 1988 r. w Łodzi, Kudowie Zdroju, Bocheńcu i Szklarskiej Porębie.

TEMATYKA KONFERENCJI

 • odporność materiałów budowlanych na działanie agresywnych czynników zewnętrznych,
 • trwałość i ochrona przed korozją konstrukcji żelbetowych, stalowych, drewnianych i murowych,
 • trwałość nawierzchni drogowych i mostów,
 • modelowanie procesów degradacji materiału i konstrukcji, badania laboratoryjne,
 • metody diagnostyki korozyjnej konstrukcji,
 • wyroby antykorozyjne, systemy naprawcze, technologie prac antykorozyjnych i metody napraw,
 • inne, związane z trwałością materiałów i konstrukcji.

Komunikat Nr 1 2022

 

Więcej informacji: https://kontra.il.pw.edu.pl/

REJESTRACJA: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfksIKtAJ_6nRNg8oyQMLcOHedNZruSxGlpLf6Gd8we98kV6A/viewform

Zapraszamy!

Więcej

Dodano: 03.03.2022

PILNE! POMOC UKRAINIE !

PROSIMY O POMOC W ZAOPATRZENIU SZPITALI NA UKRAINIE

Wspólnie z firmą członkowską DAFA – EQUITAS. PL zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc i wsparcie medyczne
dla szpitali w Charkowie, Sumach, Kijowie, Czernihowie, Połtawie, Chersonie.

Lista potrzeb (kliknij aby pobrać) definiowana jest we współpracy z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy
oraz bezpośrednio z lekarzami w tych obwodach.

Logistykę przez granicę bezpośrednio do powyższych miast oraz magazynowanie w Krakowie koordynuje firma EQUITAS. PL.

Jak można pomóc ?:

 • Zakup artykułów medycznych z listy – kontakt – Vitalii Demchenko: 880 055 616; equitas.pl@gmail.com
Więcej

Dodano: 22.02.2022

Patronat Branżowy nad Rankingiem Budowlana Marka Roku

Przy wsparciu DAFA w roli Patrona Branżowego firma badawcza ASM przeprowadza wśród wykonawców reprezentatywne, ogólnopolskie badanie ankietowe, które ma na celu poznanie ich opinii na temat kilkudziesięciu grup asortymentowych materiałów budowlanych. Dzięki temu inwestorzy będą mogli zyskać miarodajne informacje z rynku i wybrać najlepsze produkty do budowy/remontów swoich nieruchomości.

W 2022 roku Polacy nadal kochają inwestować w nieruchomości,
jakie marki budowlane zyskają renomę fachowców?

Wykonawcy wskażą najlepsze materiały budowlane już po raz 18.

Ranking Budowlana Marka Roku ze względu na badawczy charakter jest klasyfikacją niezależną od subiektywnych czynników. Wykonawcy spontanicznie (bez podania listy marek) wskazują marki używane w ciągu danego roku najczęściej oraz te, które wg nich cechują się najwyższą jakością i najlepszą relacją ceny do jakości. Wskazane przez fachowców marki uhonorowane zostają tytułami Złotej, Srebrnej i Brązowej Budowlanej Marki Roku oraz Wyróżnieniami w poszczególnych kategoriach. Marki, które od lat utrzymują wysoką pozycję na rynku i cieszą się wieloletnim uznaniem fachowców zostają uhonorowane tytułami Złotych, Srebrnych i Brązowych Championów Roku. Oprócz zwycięzców w poszczególnych segmentach produktowych wyłaniani są laureaci Budowlanej Marki Roku w klasyfikacji ogólnej – to marki cieszące się uznaniem wszystkich fachowców i wskazywane przez nich najczęściej.

Dane zebrane w trakcie badania zostają skrupulatnie przeanalizowane i opracowane w formie raportów dla każdej grupy produktowej. Raporty Budowlana Marka Roku 2022 zaprezentują aktualną klasyfikację opartą o roczny cykl używania produktów. Opracowania te obrazują jakość współpracy producentów z wykonawcami w danym roku. Ta współpraca przekłada się na pozycję marki na rynku ponieważ aż 53% wykonawców poleca marki materiałów budowlanych nagrodzone tytułem Budowlanej Marki Roku1 a  ponad 78% Polaków z pewnością wybrałaby produkt oznaczony logo BMR2.

Ranking Budowlana Marka Roku jest jedynym w Polsce projektem badawczym o tak szerokim zasięgu i niezależnym charakterze opartym o autentyczne wskazania rynku. Publiczne ogłoszenie wyników jest planowane na 7 czerwca 2022 r. podczas uroczystej Gali w hotelu Windsor w Jachrance.

Polakom planującym budowę/remont polecamy śledzenie preferencji aktualnych na rynku i poznania wiarygodnych, cenionych produktów budowlanych. Producentów zapraszamy do wzięcia udziału w Rankingu i weryfikacji pozycji swoich marek, Pełna lista kategorii, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.rankingmarekbudowlanych.pl.

Kontakt w sprawie Rankingu
Joanna F
lorczak-Czujwid, +48 697 134 770,
j.florczak@asmresearch.pl

 

 

[1] Badanie CATI, I kwartał 2019
[2] Badanie omniAM, kwiecień 2021

 

Więcej

Dodano: 22.02.2022

Targi BUDMA 2022 – najważniejsze spotkanie branży budowlanej

Od 1 do 4 lutego pod Patronatem Branżowym DAFA odbyła się 30-ta, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, której towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn Budowlanych oraz Materiałów i Technologii dla Budownictwa Infrastrukturalnego INTERMASZ/ INFRATEC, a także branży kominkowej i kamieniarskiej.

Na łącznej powierzchni 36 000 m2, swoją ofertę zaprezentowało ponad 350 firm z 21 krajów.

Pośród tysięcy profesjonalistów goszczących w Poznaniu, silną, jak co roku, grupę stanowili kupcy z najważniejszych sieci i grup zakupowych materiałów budowlanych z 17 państw, którzy w ramach Programu Hosted Buyers pojawili się na BUDMIE już po raz dziewiąty.

“Na tegorocznej BUDMIE poszukiwaliśmy producentów drzwi, okien i pokryć dachowych. Znaleźliśmy kilka naprawdę interesujących ofert, nawiązaliśmy kontakty i na pewno będziemy je kontynuować.” (Vent Aer Dniepr LLC, Ukraina)

BUDMA to tradycyjne miejsce prezentacji licznych rynkowych premier, przygotowanych przez producentów specjalnie na targi. Warto zwrócić uwagę na te spośród nich, które zyskały uznanie ekspertów i zostały wyróżnione najbardziej rozpoznawalną polską nagrodą za innowacyjność –  Złotym Medalem Grupy MTP. Spośród zgłoszonych do wyróżnienia produktów, Sąd Konkursowy wyłonił 26 laureatów. Są wśród nich rozwiązania technologiczne wyróżniające się dbałością o aspekty środowiskowe, zaskakującą funkcjonalnością, a także wyjątkowym designem. 6 wystawcom BUDMY, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy, przyznano nagrodę Acanthus Aureus.

“Poznańskie targi budownictwa – jedne z najważniejszych wydarzeń w branży – to czas premier rynkowych i zdobywania nowych kontaktów biznesowych, warunkujących dalszy, dynamiczny rozwój. Jubileuszowe, 30. targi BUDMA były bardzo udane dla Drutexu – tysiące gości doceniło prezentowaną ofertę, co do której było mnóstwo pytań. Dodatkowo bardzo się cieszymy, że nasze stoisko, pełne rynkowych premier, zostało nagrodzone statuetką ACANTHUS AUREUS.”        (Zbigniew Bartosiewicz, dyrektor handlowy DRUTEX S.A.)

*             *             *             *             *

Cztery targowe dni były czasem biznesowych spotkań, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania współpracy, ale i rozmów o wyzwaniach dla branży budowlanej, również w kontekście zmian społecznych i dbałości o środowisko. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu niezwykle istotna jest aktualna wiedza na temat obowiązujących przepisów prawnych oraz technicznych aspektów związanych ze sztuką budowlaną. Dlatego tak istotna jest również konferencyjna część BUDMY.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy dyskutowano o  konieczności działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach. Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, poinformowała o wprowadzanej przez PIP kampanii prewencyjnej „Budowa. Stop wypadkom!”

W trakcie dwudniowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych” omówiono zagadnienie dotyczące zachowania w pożarze różnego typu konstrukcji budowlanych, odporności ogniowej przegród budowlanych oraz projektowania konstrukcji z uwagi na warunki pożarowe.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Inżyniera Budownictwa była dekarbonizacja procesu produkcyjnego na przykładzie cementu i betonu oraz prefabrykacja betonowa, jako krok w kierunku budownictwa o obiegu zamkniętym.

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe zorganizowało podczas targów Budma prezentację i warsztaty dla architektów poświęcone przyszłości  budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie.

*             *             *             *             *

Szczególne miejsce w programie BUDMY zajęło dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A. Motywem przewodnim Forum była „OdNowa” jako nowe spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto.  Zaproszeni goście dyskutowali o trosce o przyjazne budownictwo, funkcjonalne planowanie, która towarzyszy odpowiedzialnym architektom,  poszukującym inspiracji również w istniejącej zabudowie i odważnie sięgającym po nowe rozwiązania z poszanowaniem tradycji.  W dyskusjach o przestrzeni bez budowania, rewitalizacji czy renowacji istniejącej tkanki miejskiej, obszarów użyteczności publicznej, miast i ich dzielnic uczestniczyli wybitni architekci, socjologowie, samorządowcy i badacze architektury, jak: Jerzy Szczepanik-Dzikowski z Markiem Moskalem z Pracowni JEMS Architekci, Huberta Trammera – znany uczestnik Okrągłego Stołu Europejskiego Bauhausu czy Jakub Szczęsny – twórca m.in. słynnego Domu Kereta w Warszawie.. W debatach o przemianie materii,  transformacji, przebudowie i renowacji oraz rewitalizacji przestrzeni średnich i małych dyskutowali z kolei: Oskar Grąbczewski, Jakub Głaz, Monika Arczyńska, Filip Springer, Agata Stanisz, Maciej Frąckowiak, Bartosz Jarosz, Jakub Szczęsny, Małgorzata Tomczak oraz Arkadiusz Ptak.

Architektoniczna część BUDMY to również prezentacja realizacji projektowych pracowni architektonicznych w ramach  projektu 1m/ARCH, oraz wystawa laureatów konkursu „Szkice Architektoniczne”. W tegorocznej edycji konkursu studenci kierunków architektonicznych oraz uczniowie szkół średnich mierzyli się z zagadnieniem „Stare po nowemu. Inne spojrzenie na architekturę”. Nagrodę główną zdobyła Marta Ruselik z Politechniki Poznańskiej.

*             *             *             *             *

Jak i na poprzednich edycjach, tak i tym razem nie mogło zabraknąć stref interaktywnych pokazów, warsztatów i szkoleń dla fachowców. Liczne warsztaty, pokazy, szkolenia oraz egzaminy mistrzowskie przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zgromadziły dziesiątki uczestników i tłumy widzów. Już od pierwszego dnia targów mogliśmy zobaczyć najlepszych, młodych dekarzy „w akcji” – swoje niezwykłe umiejętności prezentowali podczas finałów pierwszych Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Z kolei w ramach promocji parkieciarstwa i kształcenia w zawodzie „parkieciarz” zobaczyć mogliśmy zmagania uczniów szkół zawodowych podczas egzaminu na dyplom czeladnika. Towarzyszącą egzaminom ekspozycję firm dopełniły prezentacje, wykłady specjalistów i ekspertów, którzy zaprezentowali najświeższe trendy w designie, a także otwarte szkolenie dla rzeczoznawców.

“Podczas 30. edycji Targów BUDMA stoisko Grupy Blachotrapez cieszyło się ogromną popularnością – odwiedziły nas tysiące osób. To były 4 bardzo intensywne dni, z których wróciliśmy z pełną satysfakcją, bogatsi o setki rozmów z klientami, inwestorami i ekspertami.”
(Mirosław Stanisławczyk, Dyrektor Marketingu Operacyjnego Blachotrapez)

O tym jak budować oszczędnie i ekologicznie mógł się przekonać każdy, kto na targach BUDMA odwiedził strefę informacyjną kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”, zorganizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z Partnerami.

Z kolei w ramach finałów 50-tej Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” swoją znajomość sztuki budowlanej w 6 specjalnościach: murarz, tynkarz, malarz, posadzkarz, monter instalacji sanitarnych i dekarz; prezentowała młodzież z kierunkowych szkół średnich.

W przestrzeni targów INTERMASZ, w ramach pokazu maszyn na „żywo”, odbył się pierwszy finał Ligi Mistrzów Operatorów. Sporą atrakcją okazała się także praca na żywo zespołu stolarskiego z portalu NARZEDZIOHOLICY.PL, którzy stworzyli od podstaw unikalny mebel w kształcie maszyny budowlanej projekt WALL-E.

*             *             *             *             *

Już teraz serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 31. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023r. W przyszłym roku, w tym samym terminie odbędą się Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad Windoor-tech.

Więcej

Dodano: 28.01.2022

Zaproszenie na szkolenie DAFA_BHP – zabezpieczenia zbiorowe

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA ma przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie
„BHP – zabezpieczenia zbiorowe”, zorganizowane we współpracy z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie,
które odbędzie się w dniach 24-25 marca w Hotelu ART*** we Wrocławiu.

Szkolenie ma na celu popularyzację wytycznych „Zabezpieczenia zbiorowe”
opracowanych w ramach Porozumienia, ale przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa
i kultury bhp na  budowach.

Patronat:

W programie m.in.:

 •  Doświadczenia kontrolne inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie  zabezpieczeń zbiorowych pracujących na wysokości Jarosław Głowacki, Nadinspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu
 • Zastosowanie wytycznych zabezpieczeń zbiorowych Michał Wasilewski, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
 • Zabezpieczenia zbiorowe – transport, montaż i wymagania techniczne Sebastian Lewiński, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
 • Sesja Q&A

 

Poprawa standardów bhp w zakresie wykonawstwa dachów płaskich i fasad leży u źródła działalności DAFA. Jednym z głównych warunków przystąpienia i regulaminem członkostwa w Stowarzyszeniu jest  bowiem zobowiązanie firmy kandydującej do przestrzegania przepisów BHP i zapewnienie poprawnego pod względem bezpieczeństwa wykonywania prac na obiekcie. Nic więc dziwnego, że Stowarzyszenie organizuje szkolenie, którego przesłaniem jest  poprawa bezpieczeństwa na budowach.

 

                              Prelegenci:

Michał Wasilewski

 

Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Budownictwa, specjalność Drogi, Ulice, Lotniska. Ukończył Studia Podyplomowe z zakresu Zarządzania BHP na Wydziale Zarządzania Politechniki Poznańskiej i studium trenerskie w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w akademii Norman Benett. Karierę rozpoczął w 2001 roku jako kierownik robót i kosztorysant w lokalnej firmie budowlanej. Kiedy w Polsce ruszyły pierwsze, duże inwestycje pracował jako specjalista w zespole kosztorysowania i oferowania w firmie NCC Polska, która budowała autostradę A-2 odc. Poznań-Nowy Tomyśl. Zajmował się też przygotowaniem przetargów w Wielkopolskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. W latach 2006-2011 pracował jako kierownik robót, koordynator BHP, inżynier projektu przybudowie infrastruktury drogowej, mostowej i lotniskowej. Od 2013 koordynuje prace Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, zrzeszające największych generalnych wykonawców na rynku polskim współpracujących ze sobą wdrażając systemowe rozwiązania BHP skierowane do pracowników sił własnych i podwykonawców.

Sebastian Lewiński

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Lubelskiej, podyplomowych studiów bhp w WSB w Gdańsku, bezpieczeństwa budowli na SGSP oraz MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Od 2008 r. związany z firmą Warbud SA – początkowo na stanowisku inżyniera budowy, a obecnie jako zastępca dyrektora Biura Technicznego ds. bhp. W latach 2018-2021 Menedżer ds. bezpieczeństwa pracy w Europie Środkowej w spółkach należących do międzynarodowego lidera branży budowlanej Vinci Construction International Network. Odpowiadał w nich za budowanie kultury bezpieczeństwa oraz wdrażanie systemu zarządzania przez bezpieczeństwo. Aktywny członek Grupy Roboczej Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, członek Rady Głównego Inspektora Pracy do Spraw Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

 

W trakcie spotkania odbędą się prezentacje i konsultacje na stoiskach sponsorów, firm:

 

Po szkoleniu organizator planuje kolację integracyjną by w luźnej atmosferze podyskutować i wymienić się doświadczeniami w zakresie podejmowanych realizacji budowlanych.

Stowarzyszenie DAFA prowadzi działania edukacyjne, opierając się na zasadzie, że jakość w budownictwie tworzą ludzie, a wiedza to narzędzie umożliwiające tworzenie wysokich standardów.

Szczegóły dot. rejestracji na szkolenie do uzyskania w Biurze DAFA: e-mail: biuro@dafa.com.pl, tel. 600 48 28 85.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej
Powrót