Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – Patronat Honorowy DAFA

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 pod Patronatem Honorowym Stowarzyszenia DAFA– internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku.

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2023 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2022 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2024, a głosowanie internautów rozpoczęło się 4 marca 2024 i trwało do 8 kwietnia 2024 roku. W sumie oddano w nim prawie 1400 głosów na 75 realizacji architektonicznych.

 

Jakie realizacje 2023 zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

 

W kategorii obiekty publiczne wygrał Park Nauki Torus w Ciechanowie, rewitalizacja wieży ciśnień wraz z parkiem nauki jest dziełem arch. Jerzego Ebinga.

Ten osobliwy projekt jest de facto przykładem nie tylko unikatowej architektury, ale również przestrzeni użyteczności publicznej w formie parku: gajem brzozowym powstałym z samosiejek na działce oraz bezobsługowych łąk kwietnych wraz z łąką na dysku i atrakcjami wodnymi latem i ślizgawką zimą” – opowiada projektant, podkreślając tym samy, że celem przedsięwzięcia było nie tylko przywrócenie życia niezwykłej budowli, ale także wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej i terenu zielonego.

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom Biały dom w Gdańsku, którego autorem jest pracownia SuDe.

Ten dom, wzniesiony na osiedlu domów jednorodzinnych z lat 30-tych, wyznacza nowy standard w architekturze łączącej przeszłość z teraźniejszością. Jego celem było stworzenie przytulnego gniazdka dla czteroosobowej rodziny oraz ich czworonożnego towarzysza, zachowując jednocześnie urokliwą historyczną scenerię. Inspiracją stał się pierwotny dom, który niegdyś stał na tej samej działce.

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyła Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku autorstwa pracowni GK-Atelier.

Projekt stawia na innowacyjne podejście do przestrzeni czytelniczej. Zainspirowana atmosferą klimatycznych kawiarenek, ta nowoczesna biblioteka ma za zadanie stać się nie tylko miejscem zgromadzenia książek, ale także przestrzenią otwartą, sprzyjającą interakcji społecznej, odpoczynku i pracy zdalnej.

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyły mikroapartamenty na wynajem w kamienicy w Krakowie, zaprojektowane przez pracownię Q+B.Architekci.

W centrum Krakowa, w prawie stuletniej kamienicy, zrealizowano projekt pięciu mikroapartamentów przeznaczonych na wynajem. Inicjatywa ta przekształciła zaniedbaną przestrzeń w funkcjonalne, małe mieszkania, zaprojektowane z myślą o wygodzie i pełnym wykorzystaniu dostępnego metrażu. Projekt charakteryzuje się przemyślanym układem funkcjonalnym oraz spójnym wykorzystaniem kolorystyki. Dominuje tutaj zgaszona jasna zieleń, uzupełniona o biel, naturalne drewno, domieszkę czerni oraz akcenty kolorystyczne.

W kategorii przestrzeń publiczna wygrała rewitalizacja Zalewu Lubianka w Starachowicach, której autorem jest Pracownia Architektoniczna FORMAT.

Architekci wykreowali atrakcyjną przestrzeń publiczną, przyjazną użytkownikom w każdym przedziale wiekowym poprzez optymalne wykorzystanie istniejących walorów krajobrazowych, stworzenie bogatych i zróżnicowanych stref funkcjonalnych oraz zagospodarowanie w różnorodny sposób maksymalnej powierzchni dostępnego terenu.

W kategorii ogrody prywatne wygrał byylinowy ogród w Mrągowie, opracowany wg projektu Marty Nicewicz.

Prywatny ogród w Mrągowie, zaprojektowany przez pasjonatkę ogrodnictwa Martę Nicewicz, znajduje się na działce o powierzchnię ok. 2000 m2. Właścicielka posesji w ostatnich latach zdecydowała się na zlikwidowanie sporej części trawnika i zaaranżowanie w jego miejscu bylinowo-trawiastych nasadzeń, zajmujących 200 m2. Wybór roślin został podyktowany ich odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, hydrologiczne i niewielką potrzebę pielęgnacji.

 

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2023 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu a zwycięzcom gratulujemy!

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl

 

 

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

 

Patroni Honorowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, NIAiU, SARP, SAW, TUP, PLGBC, DAFA

 

Patroni Medialni

Rzeczpospolita, rp.pl, WhiteMAD, Nowy Magazyn, Czas na wnętrze, MAGAZIF, Izolacje, Przegląd budowlany, Poinf of Design, terazdom.pl, Informator Teraz Dom, example.pl, archiweb.pl, oknonet.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz

 

Kontakt prasowy/ Patronat nad Plebiscytem i Galą

Marta Artman
Grupa Sztuka Architektury
mail: marta.artman@sztuka-architektury.pl
mob. 694 383 190