Podsumowanie spotkania “DAFA dla wykonawców”

Niecodzienne spotkanie, ze względu na znamienite grono uczestników, zorganizowało Stowarzyszenie DAFA w dn. 14 marca w Krakowie.

Ponad 30-stu Gości – członków założycieli i reprezentantów 17 firm wykonawczych wzięło udział w XIV Panelu Dyskusyjnym o kierunkach rozwoju organizacji we wspieraniu firm wykonawczych.


Goście XIV Panelu Dyskusyjnego Stowarzyszenia DAFA

Spotkanie otworzył Prezes DAFA – Piotr Olgierd  Korycki, zachęcając do dyskusji na temat przyszłych działań DAFA.

Adam Krzanik – Członek Zarządu – podsumował organizowane od 2013 r. panele, dotykające newralgicznych z punktu widzenia wykonawcy problemów m. in. z rozliczeniem świadczeń i sposobów im przeciwdziałania, negocjacji umów i ochrony interesów. We wstępie do dyskusji wskazał na problemy firm wykonawczych z rozliczeniem za roboty budowlane z GW, sugerując połączenie sił z firmami członkowskimi o profilu produkcyjno-dostawczym w wyegzekwowaniu należności i pomocy przy odbiorze inwestycji.

na zdjęciu od lewej: Ewelina Klin, Piotr Olgierd Korycki, Katarzyna Wiktorska

Mirosław Wróblewski – jeden z inicjatorów powołania Stowarzyszenia zaznaczył, że w jego opinii członkowie Stowarzyszenia – wykonawcy mogą połączyć się świadomością pracy. W założeniach celem DAFA było jednoczyć wykonawców dachów poprzez dzielenie się swoimi problemami, doświadczeniami, know-how i zasadami ofertowania oraz zaszczepienie i przenoszenie dobrych praktyk na innych. Do zastanowienia pozostają oczekiwania wykonawcy wobec GW i producenta, aby jako członkowie DAFA mówić jednym głosem.

Wykonawcy wspólnie potwierdzili niezmienny problem w zaniżaniu ofert przez konkurencję. Wskazano również na dotkliwą dla wykonawców praktykę, jaką jest sprzedaż produktów na inwestycję z pominięciem wykonawcy. Uczestnicy panelu potwierdzili, że DAFA jest dla nich buforem bezpieczeństwa w przypadku problemów i rozwiązywania spraw spornych. Przykładem mogą być wydawane stanowiska Stowarzyszenia w sprawie zastoin wody, które niejednokrotnie pomogły przy odbiorze inwestycji. Ważną rolą DAFA jest wsparcie techniczne i kształcenie – uczestnicy spotkania potwierdzili, że ta droga powinna być kontynuowana.

Druga część spotkania skoncentrowana była na omówieniu koncepcji powołania nowego organu w DAFA – Sądu Koleżeńskiego jako narzędzia w ochronie interesów członków DAFA. Znacząca większość zebranych zaaprobowała pomysł wyboru mężów zaufania do rozstrzygania sporów.

Na zakończenie Zarząd DAFA zachęcił zebranych do większej aktywności i zaangażowania w życie i projekty DAFA. Każdy zgłoszony pomysł spotka się z naszą serdeczną akceptacją!

Mniej formalna atmosfera towarzyszyła kolacji na krakowskim Kazimierzu, co sprzyjało zacieśnianiu kontaktów biznesowych i relacji partnerskich wewnątrz DAFA.

Stowarzyszenie jest platformą współpracy i wymiany doświadczeń – i tutaj żadna rewolucja nie nastąpi ! Będziemy w dalszym ciągu reagować na potrzeby firm wykonawczych organizując szkolenia oraz wszelkie aktywności, które umożliwią rozwój i umocnią pozycję wykonawcy na rynku budowlanym. Równocześnie będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z należącymi do DAFA producentami wyrobów budowlanych przy założeniu, że kluczowe zdanie w naszej organizacji mają wykonawcy.