Relacja z konferencji DAFA dla gmin i miast

14 września w Krakowie Stowarzyszenie DAFA, dla którego ważnym polem aktywności jest problematyka budownictwa ekologicznego, zorganizowało konferencję pt. „Dachy Zielone – ich walory ekologiczne i wykorzystanie w infrastrukturze miasta”.

Konferencja organizowana we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego dedykowana była w głównej mierze przedstawicielom samorządów lokalnych, urbanistom i urzędnikom miejskim oraz architektom, projektantom i reprezentantom firm wykonawczych.

 

Jej celem była promocja idei zielonego budownictwa na terenach zurbanizowanych w kontekście ich walorów ekologicznych i estetycznych oraz zrównoważonego rozwoju miast i adaptacji do zmian klimatu.

Program konferencji objął tematykę dachów zielonych wskazując ich wpływ na poprawę retencji wody opadowej, redukcję emisji CO2 oraz odtworzenie obszarów zieleni utraconej przez zabudowę terenu.

Konferencję otworzyli Prezes Stowarzyszenia DAFA – Witold Okoński wspólnie z Grzegorzem Lipiec – Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego.


od lewej: Grzegorz Lipiec, Witold Okoński (źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego)

dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpoczęła swój referat cytatem „Miasto jest stworzonym sztucznym organizmem, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje równowagi pomiędzy tworzącymi je elementami przyrodniczymi, a elementami antropogenicznymi”.  Wykładem „Budowa dachów zielonych – sposób na poprawę gospodarki wodami opadowymi i jakości powietrza w miastach” przekonywała, że w obliczu intensyfikacji zabudowy miast, dachy zielone są odpowiedzią na przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom urbanizacji i sposobem na poprawę warunków termiczno-klimatycznych, jakości powietrza oraz bilansu wodnego.


Ewa Burszta-Adamiak (źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego)

Piotr Wolański w prezentacji: „Czym jest dach zielony – omówienie struktury dachu zielonego” przybliżył słuchaczom warstwową budowę systemu zielonego dachu oraz przykłady dobrych praktyk. Wskazał na znaczenie opracowanych w Stowarzyszeniu DAFA „Wytycznych dla dachów zielonych” FLL. W uzasadnieniu tezy, że stosowanie dachów zielonych o dużych powierzchniach niweluje negatywne skutki zjawiska miejskiej wyspy ciepła przywołał wyniki raportu projektu badawczego dot. miasta Kraków.


Piotr Wolański (źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego)

arch. kraj. Izabela Małachowska – Coqui, która od 10 lat w pracy projektowej jako architekt krajobrazu ma do czynienia z “dachami zielonymi” w prawie każdym opracowywanym w biurze projekcie, zaprosiła słuchaczy na inspirujący spacer po zrealizowanych projektach: „Ogrody deszczowe w Instytucie Fizyki Berlin – Adlershof” oraz “Ogród na dachu Hali 100–lecia K.S. Cracovii w Krakowie”. Omówiła również założenia programu „Strategii zielonych dachów miasta Hamburg”. Stymulacja budowy dachów zielonych jest dla miasta ratunkiem przed częstymi powodziami. W ramach programu od 2014 powstały 44 hektary powierzchni zielonych dachów, a do roku 2020 ma ich powstać łącznie 100 ha.


Izabela Małachowska-Coqui

Konferencja była okazją do zaprezentowania opracowanych w Stowarzyszeniu DAFA „Wytycznych dla dachów zielonych” na bazie tłumaczenia FLL. Witold Okoński zaznaczył, że do tej pory nie było w Polsce opracowania, obejmującego w kompleksowy sposób zasady projektowania i poprawnego wykonywania dachów zielonych oraz określającego wymagania dla materiałów stosowanych w tej technologii. Prezes zaprezentował najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i wykonywaniu dachów zielonych oraz ich negatywne skutki. Podkreślił, że stosowanie się do zaleceń w Wytycznych DAFA pozwoli na ich uniknięcie i zapewnienie trwałego i funkcjonalnego pokrycia dachowego.


Witold Okoński (źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego)

Cennym punktem programu było wystąpienie Marii Stankiewicz „Przykładowe realizacje zielonych dachów i żyjących ścian w polskich gminach. Przegląd źródeł finansowania” ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, które działa na rzecz kształtowania lokalnej polityki energetycznej i ochrony klimatu, prowadząc szeroką działalność edukacyjną w polskich miastach i gminach m.in. w zakresie przekazywania know-how i najlepszych praktyk w wykorzystaniu zielonych dachów oraz żyjących ścian. Prelegentka przedstawiła kilka interesujących przykładów realizacji, a także wskazała szereg dotacji dostępnych dla inwestycji w odnawialne źródła energii i energetykę niskoemisyjną,  po które mogą sięgać samorządy planujące instalację zielonych dachów, ścian czy ekranów dźwiękochłonnych.


Maria Stankiewicz, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

Na zakończenie Joanna Kiersnowska z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w swoim wystąpieniu zaprezentowała „Działania Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości powietrza”.

Uczestnicy Konferencji w liczbie 60 osób otrzymali folder Stowarzyszenia z listą firm członkowskich.


Słuchacze Konferencji

MATRIAŁY KONFERENCYJNE

dr hab. inż. Ewa Burszta – Adamiak

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Budowa dachów zielonych – sposób na poprawę gospodarki wodami opadowymi i jakości powietrza w miastach.

pobierz

Piotr Wolański

APK Dachy Zielone

Czym jest dach zielony – omówienie struktury dachu zielonego na bazie modelu.

pobierz

arch. kraj. Izabela Małachowska – Coqui

COQUI MALACHOWSKA COQUI urbanistyka architektura krajobrazu

Ogrody deszczowe w Instytucie Fizyki Berlin – Adlershof, Strategia zielonych dachów miasta Hamburg, Ogród na dachu Hali 100–lecia K.S. Cracovii w Krakowie.

pobierz

Witold Okoński

Prezes Stowarzyszenia DAFA

Wytyczne Stowarzyszenia DAFA dla dachów zielonych.

pobierz

Maria Stankiewicz

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” (PNEC)

Przykładowe realizacje zielonych dachów i żyjących ścian w polskich gminach. Przegląd źródeł finansowania.

pobierz

     

      Patronat instytucjonalny:                                 Patroni medialni: