ZABEZPIECZENIE WYKONAWCY W RELACJACH Z GW – relacja ze szkolenia Stowarzyszenia DAFA

Obecna sytuacja rynkowa nie jest łatwa dla wykonawców – firmy skarżą się, że generalni wykonawcy nie chcą płacić za wykonane roboty. Bywa, że niekorzystne aneksy i umowy narzucane są podwykonawcom „siłą”. Podstawą jest dobrze skonstruowana umowa.

Stowarzyszenie DAFA wychodzi naprzeciw tym problemom i organizuje panele szkoleniowe skoncentrowane na zabezpieczeniu i ochronie wykonawcy w relacjach ze zleceniodawcami.

14 listopada w Warszawie przedstawiciele blisko 20 firm wykonawczych skupionych w DAFA uczestniczyli w kolejnych tego typu warsztatach.

Spotkanie poprowadzili mecenasi z renomowanych kancelarii, skutecznie negocjujący umowy i posiadający dużą wiedzę z zakresu omawianej tematyki.

W szkoleniu wzięło udział ponad 40 uczestników, którzy mieli możliwość nie tylko konsultacji kwestii prawnych, ale również wymiany doświadczeń i problemów.

Uczestnicy szkolenia

Program szkolenia objął dwa bloki tematyczne.

Mecenas Marek Szwoch z firmy członkowskiej Sika Poland zwrócił uwagę na to jak zabezpieczyć swoją firmę przed problemami z rozliczeniem świadczeń, na co uważać podpisując umowę o roboty budowlane i chronić swoje interesy?

Wskazał m.in. na najczęściej spotykane błędy w umowach o roboty budowlane skutkujące szkodą dla wykonawcy, zaniechanie zgłoszenia podwykonawcy w świetle art. 647(1) k.c. oraz odpowiedzialność za wady. Podkreślił, jak ważne z punktu widzenia wykonawcy jest precyzyjne określenie zakresu robót i ustalenie za nie wynagrodzenia.


Mec. Marek Szwoch

Mecenasi Maciej Boryczko i Aldona Pietrzak z Kancelarii Gessel we współpracy z Członkiem Zarządu Adamem Krzanikiem zaproponowali ciekawą formułę pracy w grupach, która dała możliwość przeanalizowania zapisów wypracowanych w DAFA „Ogólnych Warunków Realizacji Kontraktu.

Żywa dyskusja pomiędzy uczestnikami szkolenia okazała się konfrontacją opinii i doświadczeń wynikających z wdrożenia zapisów dokumentu w życie.

 


Od lewej: Mec. Aldona Pietrzak, Mec. Maciej Boryczko

 

Duże zaangażowanie uczestników oraz mnogość zgłaszanych pytań potwierdziły potrzebę i zasadność organizacji tego typu spotkań.

Uczestnicy warsztatów

 

Po oficjalnej części warsztatów Stowarzyszenie DAFA zaprosiło gości na kolację do znanej warszawskiej restauratorki słynącej z rewolucyjnego podejścia do menu? Przyjazna atmosfera sprzyjała lepszemu poznaniu się i indywidualnym rozmowom w mniej formalnym tonie.

 

Uczestnicy warsztatów

Nieznajomość prawa szkodzi – to jedna z sentencji, która wybrzmiała podczas szkolenia i  którą każdy powinien znać. Niewiedza może narazić właścicieli firm wykonawczych na wiele problemów. Wobec tego DAFA stworzyło platformę wymiany poglądów i doświadczeń firm wykonawczych, mających na celu ochronę ich interesów przed różnego typu zagrożeniami.

Wciąż bowiem zleceniodawcy wykazują się sprytem, wymuszając na wykonawcy stosowanie dodatkowych zabezpieczeń. DAFA zamierza kontynuować wysiłki zmierzające do uświadamiania wykonawcom ich praw i umacniania ich pozycji negocjacyjnej. Nie stanowi novum, że za wykonaną pracę, należy się zapłaty!


Uczestnicy warsztatów

 

Zainteresowane współpracą firmy wykonawcze zapraszamy do kontaktu z biurem DAFA.